Knihy plné emocí
Byl jsem číslo 30529
Válečné vzpomínky židovského chlapce z Čech
Podivuhodný příběh plný naděje a vůle žít. Felixovo dětství skončilo s příchodem nacistů. Následovalo nepředstavitelné utrpení a ztráta nejbližších lidí v nelidských podmínkách nacistických vyhlazovacích táborů. Více >
O knize
Po válce se Felix Weinberg, aby vůbec dokázal jít dál, rozhodl potlačit své vzpomínky a neohlížet se zpátky. Málokdo by uvěřil, že uznávaný vědec a univerzitní profesor fyziky jako dospívající chlapec prošel peklem koncentračních táborů a přežil i pochod smrti. Po šedesáti pěti letech se odhodlal svůj příběh sepsat, učinil tak ale s nečekaným nadhledem. Jen tak se mohl vrátit k událostem, které ho připravily o milovanou maminku, malého bratra i všechny další příbuzné. Zůstal mu jen otec, který ještě před okupací Československa uvízl v Anglii. Spolu si tam nakonec vybudovali nový život.
Měl jsem velmi šťastné dětství. Skončilo ovšem příliš brzy a příliš krutě vinou Adolfa Hitlera, já ovšem věřím, že právě na dětství záleží nejvíc. Vzpomínky na něj vytvářejí v mysli jakousi ulitu bezpečí a radosti, do níž se může člověk v dobách utrpení stáhnout. Moje ulita byla plná krásných vzpomínek a jistoty, že mě mí blízcí zbožňovali a milovali.
Náhled knihyRecenze
Letitý americký časopis Kirkus Reviews u své recenze Weinbergovy knihy zdůraznil dvě důležitá podstatná jména. Laskavost a nevinnost (candor and odd innocence), s nimiž byl celý příběh vyprávěn. S tím nebývá než souhlasit a tato slova podtrhnout.
Celá recenze na Krajskelisty.cz
„Dojemné – a originální.“ Daily Mail
„Neobvykle laskavé vzpomínky na život v nacistických táborech i těžký úděl poválečného uprchlíka. Weinberg … má bystrou a zvídavou mysl … a líčí vše upřímně a podivuhodně prostě.“ Kirkus Reviews