V dobrém i zlém
Thriller s neokoukaným tématem
Nedávno jsem dostala nabídku přečíst si nový thriller, který vydala Grada pod jednou ze svých nakladatelských značek Cosmopolis. Pokud už jste někdy zavítali na můj blog, určitě víte, že mě tenhle žánr poměrně dost baví a že po něm vždycky ráda sáhnu – takže jsem se do V dobrém i zlém pustila moc ráda, i když bez nějakých větších či konkrétnějších očekávání. To jsem ale ještě nevěděla, jak zvláštní a nevšední thriller se mi dostal do rukou.
Co mě mimo jiné na knize zaujalo, je samotná její autorka Michelle Sacksová. Moc ráda čtu knihy autorů s nevšedními kořeny, vždycky to už dopředu románu dodá zvláštní šmrnc, nemyslíte? Konkrétně Michelle vyrůstala v Jihoafrické republice. V dobrém i zlém je autorčin románový debut, už dříve se ale věnovala psaní povídek, kterým se poměrně dobře daří. Upřímně řečeno, po přečtení románu bych si někdy moc ráda přečetla i některou z jejich povídek.
Dokonalá rodinka: dva manželé a dítě, jejich podivnosti, chyby a úchylky, tak nějak bych shrnula celou knihu. Merry, Samova manželka a Conorova matka, se vzdala života v USA, své minulosti i snahy o kariéru, a svolila k tomu, co si přál Sam: přestěhovat se do Švédska, do domku po jeho zemřelé tetě. A tak tam teď spolu sami žijí svůj dokonalý život. Sotva však nakoukneme do jejich každodenního života, ozve se Merryina stará dobrá kamarádka Frank, která se rodinku rozhodne navštívit. A najednou začnou v kontextu na povrch postupně vyplouvat zvláštní věci, které jsou v knize buď přesně pojmenované, nebo pouze naznačené. A vy si jen celou dobu říkate: Jaký je skutečně vztah Merry a Sama? Je Sam dobrým manželem a otcem? Jaká je Merryina minulost? A co s tím vším má společného Frank? Až si pak konečně položíte tu správnou otázku: Je vůbec někdo ze zúčastněných aspoň trochu normální? V dobrém i zlém je thriller, který ukazuje, že nic není černobílé, že není pouze jeden vyšinutý pachatel, naopak: v každém z nás může být kus zla.
S jedním z hlavních témat, které román řeší, jsem se dosud v žádné knize nesetkala, alespoň co si uvědomuju. A musím říct, že je zvoleno a podáno opravdu zajímavě. Ale abyste si nemysleli, není to rozhodně nic milého a lehce stravitelného, spíš vám z toho půjde mráz po zádech a hlava kolem. Dokonce věřím, že někomu podobné scény mohou dělat opravdu zle. To ale není zdaleka všechno, postavy si budou vzájemně vyčítat minulost, lhát si a podvádět se, zkrátka vše, co byste si mohli v literatuře podobného druhu přát.
A co víc, román je na to, že jde o žánr thrilleru, napsán umělecky dost kvalitně. Spíš než o akci tu jde o myšlenky, a tak se tu nesetkáte pouze s popisem akčních a napínavých scén, jako spíše s reflexí událostí v myšlenkách jednotlivých postav. Po krátkých kapitolách střídavě vypráví Merry, Sam i Frank to, jak oni vnímají svou realitu a sled událostí. A toto vyprávění z úhlu několika postav je skutečně propracované, každá postava má svůj pohled na svět a svou povahu, které se v jejich myšlení odráží. Konec mě zanechal v nepříjemné nejistotě, což já osobně vždycky dost ocením. Jediné, co se mi příliš nezamlouvá, je název knihy, který mi přijde takový nemastný neslaný, působí na mě odfláknutě a nezapamatovatelně, určitě bych volila něco výraznějšího, už kvůli snadnějšímu zapamatování. Ani anglické You were made for this mi nijak zvlášť neimponuje. Obálka se naopak v Cosmopolis moc povedla.
Mám pocit, že by se toho dalo o knize ještě napsat spousta, což mě jen utvrzuje v tom, abych vám ji s čistým svědomím doporučila. Je nad ní o čem přemýšlet. Pokud netoužíte vyloženě po akci, honičkách, krvi a mrtvolách, pokud máte rádi spíše psychologicky zajímavé knihy, je to to pravé ořechové pro vás. Kniha rozhodně zapadá do konceptu a sebeprezentace nakladatelské značky Cosmopolis, která se snaží vydávat kvalitní světovou i českou beletrii.
Recenze od Ivany, publikována na sprichutislov.blogspot.com
Za knihu děkuji Cosmopolis, na jejich stránkách si V dobrém i zlém můžete objednat i vy.